перший козацький

“Драконя” Беларусь, Украина может оказаться без топлива для ВСУ. Геннадий Рябцев (укр)

Share Button

Директор спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев розповів, що паливна частка у собівартості більшості товарів суттєва, але не перевищує 50%. Складається паливна частка з газу, електричної енергії та дизпалива для транспортування продуктів до споживача.

Газ є сезонним товаром. Його вартість починає зростати з опалювальним сезоном. Газ суттєво дешевшав через зниження попиту у світі на карантині, але в Україні здешевлення ми не помітили. Але все одно ціна на газ не буде вища, ніж у минулого року.

Ціна в опалювальний сезон зросте. в порівнянні з літніми цінами, приблизно на третину.

Друга складова. Більшість електроенергії виробляється на державних станціях «Енергоатому» і «Укргідроенерго», для яких встановлені достатньо жорсткі обмеження – для них зберігаються спеціальні зобов’язання, то основний вплив на ціну електроенергії буде мати також газ і вугілля, тобто їх сезонне подорожчання.

Оскільки частка ТЕС в загальному виробництві електроенергії не перевищує 20%, це означає, що ціни на електричну енергію будуть рости значно меншими темпами, ніж ціни на газ. Максимум очікуєм 20% зростання.

Третя складова – дизельне паливо, з яким ситуація поки що стабільна, його достатньо. Але це імпорт – вартість прив’язана до курсу гривні.

Існують ще і політичні ризики. Вони дуже зросли через заяви політиків про необхідність санкцій проти Білорусі. Оскільки РФ та Білорусь забезпечують 2/3 імпорту нафтопродуктів в Україну – це половина споживання – виникають застереження щодо припинення такого імпорту.

Політики, які виступають за санкції, напевне не знають про вагомий нафтовий важель у руках Росії. Про який може «згадати» у будь-який момент. Учасники ринку піднімуть ціни, скориставшись дефіцитним попитом на дизель. А це дуже небезпечно для ЗСУ, техніка якої працює в більшості на дизельному пальному.

Київ, Голос.UA, 5 жовтня 2020

Ваш отзыв

comments

Translate »